بررسی نقش میل لنگ در خودرو

بررسی نقش میل لنگ در خودرو

در اینجاست که ما به لنگیدن نیاز داریم، به لنگیدن میل‌لنگ‌های فلزی و ضمخت. این‌بار اختراع میل‌لنگ، این وسیله موتور اتومبیل نه به آقای دیزل در آلمان مربوط می‌شود، نه به «هنری فورد» امریکایی و نه به «دایملر» و «کرایسلر».

آنها کپی‌برداری صریح و بی‌پرده‌ای از اختراع یک دانشمند قرن ششم کردند و چیزی را که او در قرن ششم هجری برای حرکت دادن آب از سطح پایین به بالادست‌ها اختراع کرد را در موتور اتومبیل به‌کار بردند.

این وسیله توسط یک مهندس مسلمان به نام «بدیع‌الزمان جزری» که امروزه در جهان به «پدر علم رباتیک» شهرت دارد، ساخته شده است. مردی که می‌گویند مهندس معروف دوران خود از جزیره‌ای در شمال میانرودان و جنوب شرقی آناتولی (ترکیه) بوده است.

پیش از آنکه سراغ میل‌لنگ، این قطعه حساس و زیربنایی ساختمان اتومبیل‌های امروزی برویم، سری به زندگی و آثار مخترع این وسیله قدیمی می‌زنیم. آن‌طور که در تاریخ آمده است، درباره نژاد و قومیت وی چیزی درج نشده ولی با توجه به نام عربی او که «بدیع‌الزمان ابوالعزبن‌اسماعیل‌بن‌رزازجزری» است و قرائن آن زمان، فرض را بر این گذاشته‌اند که او یک مسلمان عرب بوده است.

هر چند فرضیه‌هایی درباره آشوری، ایرانی، ترک یا کرد بودن وی نیز وجود دارد.‌ «بدیع‌الزمان جزری» کتاب خود را به زبان عربی نوشته و آن را «الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعه الحیل» نام گذاشته است. معنی تحت‌اللفظی آن می‌شود: «دانستنی‌هایی در رابطه با مکانیزم‌های هوشمند». این کتاب در فارسی با عنوان «مبانی نظری و عملی مهندسی مکانیک در تمدن اسلامی» ترجمه شده است. «جزری» این کتاب را در سال ۶۰۲ هجری به فرمان «قرا ارسلان» امیر سلسله «آرتوقلو» در «دیاربکر» آناتولی تالیف کرده است.

«جزری» در این کتاب طرز کار و ساخت ۵۰ دستگاه که خود ساخته و به کار برده است را تشریح می‌کند. این دستگاه‌ها شامل ساعت‌های آبی و شمعی، ظرف‌ها و فواره‌های خودکار، وسایل آبرسانی از نهر و چاه، ابزار خودکار نواختن نی و دیگر وسایل از جمله قفل رمزی و قفل کلون‌دار و ابزار هندسی است. بخش عمده اسباب و تعبیه‌هایی که وی در آن شرح می‌دهد، اختراع خود او بوده‌است. همچنین «جزری» نخستین ربات قابل‌برنامه‌ریزی انسان‌نما را در اواخر عمرش ساخت. به این علت او به عنوان پدر علم مهندسی رباتیک جهان شناخته می‌شود. اختراع او، یک قایق آبی بود که در آن ۴نوازنده مصنوعی موسیقی برای مراسم و برنامه‌های جشن سلطنتی آهنگ می‌نواختند و حاضران را سرگرم می‌کردند و سازها به صورت هیدرولیک و با کمک آب برنامه‌ریزی شده بود.

«جزری» علاوه بر دانش‌ها و فنون مهندسان مسلمان پیش از خود تعدادی از ابزارها و دستگاه‌های مکانیکی و هیدرولیکی مثل موتورهای بخار و موتور بایسیکل‌های درون‌سوز را طراحی کرده و ساخته بود، به‌طوری که حتی امروز هم تاثیر نوآوری‌های او در علم مکانیک قابل مشاهده است. در کتاب «جزری» شمار چشمگیری واژه و اصطلاح فارسی یافت می‌شود که نشانگر تأثیر بزرگ ایرانیان در فناوری جهان اسلام در سده‌های میانه است.

با این توصیف‌ها به سراغ یکی از اختراع‌های او که در ساخت موتور اتومبیل‌ها به‌کار رفته یعنی «میل‌لنگ» می‌رویم. وسیله‌ای که تا همین چند دهه پیش بخشی از آن از موتور بیرون بود و رانندگان برای روشن کردن اتومبیل خود وسیله‌ای به نام «هندل» را در موتور فرو کرده و به چرخش درمی‌آوردند تا میل‌لنگ داخل موتور حرکت دورانی خود را آغاز کند و اتومبیل روشن شود؛ کاری که امروزه به دستگاه برقی سوئیچ یا استارت سپرده شده است.

«میل‌لنگ» و رکاب دوچرخه!

میل‌لَنگ قطعه‌ای در موتورها است که حرکت خطی پیستون‌ها را تبدیل به حرکت دورانی می‌کند.

میل‌لنگ به‌طور معمول به وسیله یاتاقان روی بلوک سیلندر سوار می‌شود و قطعه‌ای به نام «بغل یاتاقانی» خلاصی یا لقی طولی؛ میل‌لنگ را تنظیم می‌کند. خلاصی میل‌لنگ در یاتاقان کمتر از یک دهم میلیمتر است. میل‌لنگ دارای لنگ‌ها یا نقاط اتصال ثابت و متحرک است. لنگ‌های ثابت به وسیله یاتاقان‌های ثابت روی بلوک سیلندر بسته می‌شوند و فقط حرکت چرخشی دارند و به همین منظور به این نام خوانده می‌شوند.

لنگ‌های متحرک که علاوه بر حرکت چرخشی حرکت دورانی نیز دارند به وسیله یاتاقان متحرک به شاتون وصل می‌شوند. شاتون نیز از طریق «گژن‌پین» به پیستون متصل می‌شود و به این طریق حرکت رفت و برگشت پیستون که کورس پیستون نامیده می‌شود به حرکت دورانی تبدیل می‌شود.

روی لنگ‌های ثابت میل‌لنگ سوراخ‌هایی وجود دارد که به لنگ‌های متحرک راه دارند، روغن موتور از طریق این سوراخ‌ها یاتاقان‌های متحرک را روغنکاری می‌کند. به‌طور معمول در قسمت جلویی میل‌لنگ،‌ دنده‌ای وجود دارد که به وسیله تسمه یا زنجیر تایمینگ میل‌بادامک یا میل‌سوپاپ را می‌چرخاند. نیروی چرخش دینام «آلترناتور»، پمپ هیدرولیک فرمان، کمپرسور کولر و واترپمپ نیز از طریق چرخش میل‌لنگ و به وسیله تسمه‌ها و پولی‌ها تامین می‌شود. چرخ طیار یا فلایویل در قسمت انتهایی میل‌لنگ بسته می‌شود که دیسک و کاور کلاچ روی آن بسته می‌شوند و نیرو را به گیربکس و سپس به چرخ‌ها انتقال می‌دهند. برای درک بهتر مکانیزم عملکرد میل‌لنگ می‌توان آن را به رکاب‌های دوچرخه تشبیه کرد، همان‌طور که نیروی پای رکاب‌زن به رکاب‌ها باعث به حرکت درآمدن چرخه‌ای می‌شود که زنجیره بر آن حرکت می‌کند، نیرویی میل‌لنگ را به تحریک وامی‌دارد و میل‌لنگ اتومبیل را حرکت می‌دهد.

سرکشی کردن به «میل‌لنگ»!

تا زمانی که مکانیکی به شما نگفته است موتور اتومبیل‌تان از درون دچار نقص و روغن‌سوزی است، دلیلی ندارد که شما نگران تجهیزات درون آن مثل رینگ، یاتاقان، پیستون‌ها، میل‌سوپاپ‌ها یا میل‌لنگ‌ها شوید اما زمانی که به تشخیص مکانیک تعمیر نیم‌موتور یا تمام موتور شما ضروری به نظر آمد، آن وقت لازم است شما به توصیه‌های مکانیک گوش کنید و به او اجازه دهید موتور را پیاده کند.

مکانیک پس از باز کردن موتور، شما را از وضع یاتاقان‌ها، رینگ‌ها، میل‌سوپاپ‌ها، پیستون‌ها و میل‌لنگ و نیز صدماتی که حین رانندگی به آنها وارد شده است، با خبر خواهد کرد. وقتی موتور اتومبیل شما برای تعمیر نخست باز می‌شود شاید لازم باشد برخی از تجهیزات درون موتور برای نخستین‌بار برای تعمیر به دست تراشکار سپرده شوند و به قول مکانیک «تراش اول» بخورند که مکانیک‌ها در اصطلاح به آن می‌گویند «۱۰ درصد» و به همین نسبت باید دیگر قطعات را بتراشند و همه آنها یک تراش بخورند و به‌وسیله مکانیک بسته یا به اصطلاح موتور جمع شود.

مکانیک‌ها برای تعمیرکردن موتور اتومبیل شما روش‌های مختلف و متناسب با تعداد باز و بسته شدن موتور و تعمیرات از سوی مکانیک‌های قبلی را در نظر می‌گیرند و به این دلیل، نخست سراغ «اندازه‌گیری خلاصی طولی میل‌لنگ» موتور اتومبیل شما می‌روند که با ۲ روش انجام می‌شود.

روش نخست با ساعت پایه‌دار مغناطیسی است که در آن میل‌لنگ سر جای خود (بلوک) قرار دارد و بغل‌یاتاقانی و کپه‌های ثابت را بسته و میل‌لنگ را اهرم می‌کنند و آن را عقب می‌کشند و ساعت را در جلوی میل‌لنگ صفر می‌کنند سپس به میل‌لنگ در جهت جلو فشار می‌آورند که مقدار نشان داده شده به‌وسیله ساعت، مقدار خلاصی طولی است.

روش دوم، روش فیلرگذاری است که در آن مانند روش قبل میل‌لنگ را در سر جای خود قرار داده و فقط کپه آخر را باز کرده و در فضای بین آن برگه فیلر را عبور می‌دهند.

نکته اینکه اولا برای کنترل خلاصی طولی میل‌لنگ از واشر هلالی بغل‌یاتاقانی استفاده می‌شود. همچنین خلاصی طولی میل‌لنگ نباید از ۲۰ درصد میلی‌متر بیشتر باشد و در صورت بیشتر بودن این لقی، یک طرف سیلندر که در هنگام کلاچ به‌وسیله پای راننده به میل‌لنگ و سیلندر منتقل می‌شود،‌ دچار ساییدگی می‌شود.

پس از برگشتن از تراشکاری (میل‌لنگ) مجرای روغن باید با سیم کیلومتر تمیز و شست‌وشو شود و همچنین میل‌لنگ نیز تا ۳ پالس تراش خورده باشد که با شماره ۰۱۰ و ۰۲۰ و ۰۳۰ مشخص می‌شود و شماره تراش میل‌لنگ را می‌توان در پشت یاتاقان‌ها جست‌وجو کرد که در صورت استاندارد بودن علامت STD در پشت یاتاقان حک شده است. این یعنی موتور این اتومبیل تاکنون تعمیر نشده است و اگر شماره‌های ۰۱۰و ۰۲۰و ۰۳۰ روی یاتاقان‌ها دیده شد یعنی اینکه موتور این اتومبیل قبلا یک‌بار، ۲بار یا ۳بار تعمیر اساسی شده است.

وظایف جناب «میل‌لنگ»!

تقریبا می‌توان گفت تمام وظیفه به حرکت درآوردن یک اتومبیل به گردن جناب «میل‌لنگ» است و اگر او نلنگد، همه چرخ‌های اتومبیل لنگ خواهد ماند.

علیرضا صفوی کارشناس خودرو که مطلب تخصصی جالبی را در این زمینه در سایت تعمیرگاه تخصصی نوشته یادآور شده است که میل‌لنگ از جنس فولاد با روکش کُرُم نیکل است و به روش آهنگری ساخته می‌شود و بعد آن را با ماشین تراش پرداخت می‌کنند.

قسمت‌های مختلف روی میل‌لنگ عبارتند از محورهای ثابت که روی تکیه‌گاه‌های بلوک موتور توسط یاتاقان‌های ثابت محکم می‌شود.

لنگ‌های متحرک، توسط یاتاقان‌های متحرک به شاتون متصل می‌شود و نیروی پیستون‌ها به شاتون و از آنجا به میل‌لنگ منتقل و باعث گردش آن می‌شود.

همچنین وزنه‌های تعادل به قسمت‌های لنگ متصل و باعث بالانس میل‌لنگ در به گردش درآمدن و جلوگیری از ارتعاش آن می‌شود.

مجاری روغنکاری

پولی روغن برگردان با قاب روغن‌برگردان از خروج روغن جلوگیری می‌کند.

شیار روغن‌برگردان در زمان چرخیدن، جهت و حرکت آن به سمت داخل موتور است.

«فلانچ» در قسمت انتهای میل‌لنگ قرار داشته و روی آن سوراخ‌های پیچ برای نصب «فلایویل» وجود دارد. همچنین بوش ته میل‌لنگ یا بلبرینگ محل قرار گرفتن شفت ورودی گیربکس است.

وظایف «میل‌لنگ»

نخست گرداندن شاتون و به همراه آن حرکت پیستون و برعکس (رابطه ۲ طرفه است که در زمان احتراق پیستون و شاتون باعث حرکت آن شده و در زمان‌های دیگر میل‌لنگ باعث حرکت پیستون می‌شود.)

دوم، انتقال نیرو به دستگاه انتقال نیرو (به‌وسیله فلایویل.)

سوم، تبدیل حرکت خطی پیستون به حرکت دورانی.

چهارم، انتقال حرکت چرخشی به میل سوپاپ، فولی پروانه، دینام و واتر پمپ.

البته پولی سر میل‌لنگ هم برای خودش وظایفی دارد. ازجمله گرداندن قطعاتی مانند واتر پمپ، دینام، کولر و هیدرولیک فرمان،‌ جلوگیری از ارتعاشات میل‌لنگ،‌ تنظیم سیستم جرقه و وسیله‌ای برای برگرداندن روغن به داخل موتور.

«میل‌لنگ» اتوموبیل شما چه عیبی دارد؟

به راستی، میل‌لنگ که فلزی قطور است، چگونه می‌تواند در داخل موتور معیوب شود و اگر شود چه عیب‌هایی خواهد داشت؟

داریوش خواجه‌نوایی تعمیرکار زبده جاده ساوه در سایت «نواب تعمیر» در این‌باره نوشته است: عیب‌های میل‌لنگ (بیشتر در زمان احتراق و گرمای زیاد اتفاق خواهد افتاد و معمولا میل‌لنگ دچار ۷ عیب خواهد شد. تاب برداشتن: در این صورت توسط ساعت پایه‌دار مغناطیسی اندازه‌گیری می‌شود که مقدار تاب آن را از روی قسمت ثابت وسط میل‌لنگ اندازه‌گیری می‌کنند و حد مجاز آن تا ۰/۰۷ میلی‌متر است که در صورت بیشتر بودن باید تعمیر یا تعویض شود.

خط افتادگی روی میل‌لنگ: دراثر وجود گرد و غبار داخل روغن یا پلیسه فلزی در بین یاتاقان، ممکن است خط یا خطوطی روی میل‌لنگ به وجود آید.

افتادن خط عرضی روی میل‌لنگ در افت فشار روغن خیلی موثر است و افتادن خط طولی مسئله‌ای ندارد. در هر ۲ صورت نباید با ناخن حس شود، در غیر این صورت باید باربرداری و پولیش شود. (یعنی خطوط باید از روی بدنه میل‌لنگ پاک شود) تَرَک میل‌لنگ: پس از شست‌وشو و تمیزکردن میل‌لنگ توسط پودرگچ یا پودرآجر می‌توان ترک‌های روی آن را مشخص کرد و در صورت جزئی بودن آن، باربرداری می‌کنند و یعنی تراش می‌دهند اما در صورت زیاد بودن باید روی ترک‌ها جوشکاری شود و تراش و تاب‌گیری و بالانس نیز روی آن انجام شود.

پیچیدگی میل‌لنگ: در این صورت با ساعت پایه‌دار مغناطیسی اندازه‌گیری شده و مقدار پیچیدگی آن روی لنگ‌های ۱ و ۴ اندازه‌گیری می‌شود که حد مجاز پیچیدگی در آن ۰/۰۲ تا ۰/۰۴میلی‌متر است.

دو پهن شدن: وقتی لقی بین یاتاقان و میل‌لنگ از ۰/۰۷ میلیمتر بیشتر شود، ضربه وارده از احتراق توسط شاتون به میل‌لنگ رسیده و باعث دو پهنی آن می‌شود که می‌توان آن را با میکرومتر در ۲ جهت اندازه‌گیری کرد و اگر اندازه‌ها از ۰/۰۵ میلی‌متر با هم بیشتر تفاوت داشته باشند، میل‌لنگ دو پهن شده است.

خراب شدن بوش ته میل‌لنگ: در این صورت، در ابتدای حرکت ماشین، صدای شیهه از موتور شنیده می‌شود که برای درآوردن و تعویض آن باید از بوش‌کش یا قلم چکش استفاده شود. خرابی بوش باعث لقی شفت گیربکس شده و همین لقی نیز باعث بیرون زدن دنده ۳ و ۴ یا دنده آخر می‌شود.

بریدن میل‌لنگ: گاهی میل‌لنگ از مقاطع مختلف که دارای تَرَک بوده یا فشار بیش از حد روی آنها قرار دارد این اتفاق می‌افتد.

ساییدگی میل‌لنگ: در اثر غیرمجاز بودن لقی بین یاتاقان‌ها و میل‌لنگ و کم شدن فشار روغن و کارکرد زیاد قطعات، اتفاق می‌افتد.

یک میل‌لنگ به این دلایل باید تعویض شود: اندرسایز شدن (کوچک شدن بر اثر سائیدگی یا تراش) بیش از حد مجاز، سوختن انگشتی‌های ثابت و متحرک،‌ داشتن ترک عرضی عمیق روی انگشتی‌ها و بریدن آن.

 

وقتی خودرویمان ناگهان خاموش شد چکار کنیم؟
آمورش پولیش اصولی بدنه خودرو

نظرها (100)

 1. آواتار anydayvok
  anydayvok

  Geriatrics Healthy elderly volunteers 65 years or over had a reduced clearance of sildenafil, resulting in approximately 84 and 107 higher plasma AUC values of sildenafil and its active N-desmethyl metabolite, respectively, compared to those seen in healthy younger volunteers 18 45 years buying cialis online reviews Г€ compatibile con gli alcolici ed ГЁ giustamente chiamato La pillola del fine settimana

 2. آواتار evedoUses
  evedoUses

  However, for many of our customers it may be difficult to understand how these two drugs are different from each other where to buy priligy

 3. آواتار squarse
  squarse

  This medication has the longest history, and is also the most studied and prescribed prescription ED treatment cialis viagra combo pack Repeated and willful violations will result in public sanction and disqualification from the National Magazine Awards

 4. آواتار griesty
  griesty

  Direct analysis and identification of triterpene glycosides by LC MS in black cohosh, Cimicifuga racemosa, and in several commercially available black cohosh products. the pharmacy to buy clomid online from Category Other.

 5. آواتار Phillot
  Phillot

  Skin reactions to SSRIs have been reported 89, including Stevens Johnson syndrome 90, and rash due to fluoxetine occurs in a few percent of patients 91 see also the monographs on fluoxetine, fluvoxamine, and sertraline. will 3 days of doxycycline cure chlamydia

 6. آواتار Ddf Network Footjob Free Sex Videos
  Ddf Network Footjob Free Sex Videos

  İşte xHamster’daki yeni Siyah gey pornosu resimlerine
  ücretsiz erişiminiz ev yapımı sikişme
  ve emme XXX eylemiyle geniş bir eşcinsel seks fotoğrafları arşivi!

 7. آواتار Erkek Strapon Porno
  Erkek Strapon Porno

  Adana’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkmayan kick boks sporcusu kardeşler antrenmanlarını evlerinin damında sürdürüyor.
  Anadolu Ajansı.

 8. آواتار Side Otel Porno XXX
  Side Otel Porno XXX

  7.869 görüntüleme., Cuma 12:08 tarihinde eklendi.
  Kategori Çizgi Film. NOEL BABA ANİMASYON FİLMİ.

  İzlerken Eğleneceğiniz Animasyonlar Kanalımızda.
  kanalımıza.

 9. آواتار ZoobeWara
  ZoobeWara

  lasix torsemide conversion Purification on silica gel, 0 50 3 1 EtOAc EtOH hexanes gave N 4 4 tert butyldimethylsilyl oxy 2, 2 difluorobutyl 2 isopropylpyridin 3 yl carbamoyl 2, 6 dichloro 5 fluoronicotinamide Int 52h

 10. آواتار porno eşli hikayeleri
  porno eşli hikayeleri

  WinPorn. büyük memeli genç kız teen and mature genç amatör penis küçük yarak italyan german amateur irklar arası hintli amatör
  olgun ve genç olgun anal yüksek çözünürlük yarak olgun büyük doğal memeler büyük zenci yarağı büyük göt büyük yarak büyük memeler sarışın oral seks amatör.
  05:07.

 11. آواتار Am üstüne boşalma gurup yapan türk porno yerli indir
  Am üstüne boşalma gurup yapan türk porno yerli indir

  Fransa ile Türkiye arasındaki Doğu Akdeniz hattında gelişen yeni gerginlik, iki ülke arasındaki Libya krizini iyice derinleştirdi.
  Son günlerde Libya üzerinden Ankara ile Paris arasında oluşan kriz tırmanırken, Türkiye’nin üs
  olarak kullanmak istediği Vatiyye Askeri Hava Üssü’ne 4 Temmuz gecesi savaş uçakları.

 12. آواتار reklamlarda yasaklanan pornografi
  reklamlarda yasaklanan pornografi

  Türk liseli götten veriyor Aslı Bahar 01:58 Türk
  çıtır aynı sınıfta okuyan genc adama aşık birlikte olmayı çok ının tepkisinden korktuğu içinde götten vermeyi adama
  bir mektup yazıp evine davet adam lolitanın sağlam götünü darmaduman ediyordu.

 13. آواتار nescica
  nescica

  Have you ever taken a dex before stromectol acheter Even if the average set is 80 square meters, there are 30, 000 Juicing Diet Plan For Weight Loss what does contrave do houses

 14. آواتار viceknice
  viceknice

  emla cream and priligy tablets So really try to bring those elbows forward and hold it there, and just kind of swing your elbows forward and point them forward as much as you can, and hold that

 15. آواتار TAITRAT
  TAITRAT

  Dispense in a tight, light resistant container as defined in the USP NF buy tamoxifen uk Identification and selection of studies

 16. آواتار pisbusy
  pisbusy

  0017 In one embodiment, the method further comprises freezing the Piper plant or the plant component to obtain a frozen plant stock, said freezing step being selected to effect at least partial disruption of one or more plant cells, and wherein said grinding step comprises dry grinding the frozen plant stock to obtain the ground plant powder, wherein during said dry grinding step, the frozen plant stock is maintained at a grinding temperature below about 40 C doxycycline for dogs without vet prescription Illustrative salts include, but are not limited, to sulfate, citrate, acetate, oxalate, chloride, bromide, iodide, nitrate, bisulfate, phosphate, acid phosphate, isonicotinate, lactate, salicylate, acid citrate, tartrate, oleate, tannate, pantothenate, bitartrate, ascorbate, succinate, maleate, gentisinate, fumarate, gluconate, glucaronate, saccharate, formate, benzoate, glutamate, methanesulfonate, ethanesulfonate, benzenesulfonate, p toluenesulfonate, and pamoate salts

 17. آواتار Grandmother Fuck Boy Porn Videos
  Grandmother Fuck Boy Porn Videos

  Yaşam Evlilikte kadınların 10 büyük ‘hata’sı CİSED terapistleri, ilişkilerde
  kadınların ve erkeklerin kendi doğalarına göre birtakım hataları olduğuna dikkat çekiyor.

 18. آواتار when can you stop dicyclomine early
  when can you stop dicyclomine early

  Groviva Capsules Mefenamic Acid & Dicyclomine Hydrochloride Tablets Kamagra Polo contains Sildenafil Citrate as an active
  agent which is used to.

 19. آواتار Dabavaips
  Dabavaips

  In the P024 trial, while baseline Ki67 was not associated with relapse, posttreatment Ki67 levels had a robust association with relapse free survival HR 1 buy tamoxifen online Francis BBgcpWTdrbiC 6 19 2022

 20. آواتار Absemenny
  Absemenny

  1 I remember the Messenger of Allah PBUH and I performing Ghusl from a single wash tub where to buy priligy in malaysia Medications and supplements can cause two types of hair loss chemotherapy induced alopecia also called anagen effluvium or hair loss caused by other medications known as telogen effluvium

 21. آواتار dulaparma
  dulaparma

  PMID 15786484 Ineligible study design PubMed 15786484 finpecia uk Linezolid exerts its antibacterial effects by interfering with bacterial protein translation

 22. آواتار porno: ayak fetişi ve ayaklara tapınma galerisi
  porno: ayak fetişi ve ayaklara tapınma galerisi

  Sayfa 9. Video izle kategori transeksüel çizgi film türkçe porno porno video İki seksi 3D karikatür sıcak bir transeksüel tarafından becerdin kızları.

  Zoffenausbildung2 Travesti porno bedava Travesti porno.
  Kot şort uzun saçlı Asyalı transeksüel.

 23. آواتار Türk liseli porno twttir
  Türk liseli porno twttir

  İşletmelerini sürdürülebilir bir şekilde büyütürken sosyal sorumluluklarının farkındadır.

  Kurumsal Sosyal Sorumluluk. uses cookies to personalize content, tailor ads and improve the user experience.
  By using our site, you agree to our collection of.

 24. آواتار spossepag
  spossepag

  The pathophysiology of immersion pulmonary edema is believed to be high pulmonary capillary pressure due to the normal pulmonary vascular response to immersed exercise, augmented by transient cardiac failure due to the afterload induced by inspiring against high intrapulmonary and extrapulmonary resistance fish doxycycline 100 tablets

 25. آواتار Asyroib
  Asyroib

  stromectol reviews The relative importance of modifiable potential risk factors of type 2 diabetes a meta analysis of two cohorts

 26. آواتار evoncox
  evoncox

  FOOD AND WATER nolvadex pct for sale Although several prospective candidate genes and polymorphisms have been studied, most reports are retrospective, were confounded by the concurrent administration of other chemotherapeutic agents, and did not incorporate drug PK or report direct drug PD effects such as tumor responses or toxicities, making it difficult to derive clear correlations between genotype and anthracycline effects

 27. آواتار citsfeefs
  citsfeefs

  Then you might consult with a dermatologist, a physician with extensive training in skin care and skin disorders, particularly skin cancer tamoxifen side effect

 28. آواتار peellioli
  peellioli

  cheap valtrex pills 3 day delivery The current rebels are all extremely powerful and occupy the Large tracts of territory were divided into their own territory, chromium high blood sugar the rebels became rebels, they settled the fields and raised the people to protect their own territory The areas controlled by the rebels were more peaceful reversing high blood sugar quickly imperial court

 29. آواتار стокгольм бумажный дом
  стокгольм бумажный дом

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?

  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thanks

 30. آواتار illigma
  illigma

  The infection could come back if your child stops taking the antibiotic too soon cialis online no prescription The ALBUMIN HUMAN 25 manufacturing process provides a significant viral reduction in in vitro studies table 3

 31. آواتار если ничего не радует
  если ничего не радует

  При психоанализе о многом может сказать такое явление, как отрицание.
  Аналогичным этому процессу является ситуация, когда человек,
  как говорится, «накликает» беду.
  «Радостно, что у меня так давно не болела голова!» – это
  отрицание может быть предчувствием приступа.

  Отрицание – это как бы сигнал бессознательного, его предупреждение.
  Но этот сигнал пока еще нельзя назвать признанием
  того, что было вытеснено психическим механизмом защиты.

  Психоаналитик должен помочь преобразовать это отрицание в осознание того, что хочет
  сказать бессознательное и принять вытесненное.
  если ничего не радует

 32. آواتار Massage Gun
  Massage Gun

  For the reason that the admin of this web site is working, no hesitation very shortly it will be well-known, due to its quality contents.

 33. آواتار doxycycline 250 mg sin receta necesaria
  doxycycline 250 mg sin receta necesaria

  whoah this blog is wonderful i like reading your articles.
  Keep up the great work! You already know, a lot of persons are searching around for this info,
  you could aid them greatly.

 34. آواتار xiety disponible sin receta en España
  xiety disponible sin receta en España

  Spot on with this write-up, I actually believe this site needs far more attention. I’ll probably be
  returning to read through more, thanks for the information!

 35. آواتار unisom 25 mg en ligne sans prescription
  unisom 25 mg en ligne sans prescription

  I am extremely impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your weblog. Is this a
  paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up
  the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.

 36. آواتار Daniela
  Daniela

  Hi there! I know this is somewhat off topic but
  I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 37. آواتار waar eldepryl zonder voorschrift te krijgen in Nederland
  waar eldepryl zonder voorschrift te krijgen in Nederland

  My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be
  just what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content available for you?

  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome site!

 38. آواتار szybka dostawa azulfidina w Polsce
  szybka dostawa azulfidina w Polsce

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 39. آواتار lanoxin te bestellen zonder voorschrift
  lanoxin te bestellen zonder voorschrift

  I got this web page from my pal who informed me concerning this web page and at the moment this time I am visiting this site
  and reading very informative posts at this place.

 40. آواتار acquisto di abilify online a Milano
  acquisto di abilify online a Milano

  I am really enjoying the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A handful of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any tips to help fix this problem?

 41. آواتار Jamie
  Jamie

  Excellent article. I certainly love this site. Keep it up!

 42. آواتار Jonelle
  Jonelle

  When some one searches for his vital thing, so he/she wishes to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 43. آواتار betaalbare sebifin prijs
  betaalbare sebifin prijs

  I seriously love your blog.. Very nice colors & theme.

  Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own site and would like to
  know where you got this from or exactly what the theme is called.
  Thank you!

 44. آواتار diflucan 50 mg online ohne Rezept
  diflucan 50 mg online ohne Rezept

  hi!,I really like your writing very a lot! percentage we communicate extra
  approximately your post on AOL? I require an expert on this area to resolve my problem.
  Maybe that’s you! Taking a look ahead to peer you.

 45. آواتار Einkauf von Schlafmitteln mit dividose
  Einkauf von Schlafmitteln mit dividose

  Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure
  where to start. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it

 46. آواتار hyderax in vendita in Italia
  hyderax in vendita in Italia

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog web site?

  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit
  acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 47. آواتار Kauf von malaraquin
  Kauf von malaraquin

  What’s up to every body, it’s my first visit of
  this webpage; this webpage contains remarkable and truly fine stuff in favor
  of visitors.

 48. آواتار Eugenio
  Eugenio

  I do accept as true with all the ideas you’ve introduced on your post.

  They’re very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are
  very short for newbies. May you please lengthen them a bit from next time?
  Thank you for the post.

 49. آواتار dividose 100 mg Versand aus Deutschland
  dividose 100 mg Versand aus Deutschland

  Hi, I do think this is an excellent web site.
  I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since i have book-marked it.

  Money and freedom is the best way to change, may you
  be rich and continue to help others.

 50. آواتار Talmirmas ohne Rezept in Berlin
  Talmirmas ohne Rezept in Berlin

  Thank you for the auspicious writeup. It in truth used to be a
  leisure account it. Glance complicated to
  more added agreeable from you! By the way, how could we be in contact?

 51. آواتار mab
  mab

  See the wide choice of online casino welcome offers. Full list available on the casino offers page. WynnBET offers casino play in Michigan. Already used the Paddy Power sign-up offer? Take a look at more great bookmaker offers and the best betting sites. Paddy Power has an online casino that can be accessed by all of its customers. The Paddy Power app has a section for this casino that can be found from the main page of the app. Leaders in next generation technology and content; regulated markets and responsible gambling. Paddy Power Casino app tops the list of the best customer experience at the casino, as customers can conveniently enjoy playing their favourite casino games from wherever they are. There is a huge variety of Paddy Power Casino mobile slots that customers can choose from. Using the Paddy Power app, customers can also access the live casino on their mobile phones.
  http://raymondrypj264.yousher.com/kasyno-lublin-victoria-czy-jest-drugie
  Hi!Thank you for your feedback. We ask you to contact our mail, indicating the date of your deposit – support@frankcasino. We will definitely check all the necessary informationHave a great day,Frank Casino Team Rewards from these VIP stations are plenty. You can get bonus cash, free spins, or double the franks you have. If you don’t meet the wager on time, the operator will cancel the reward. Additionally, they will keep the bonus profits. As mentioned in this Frank casino overview, the gambling site is legitimate since it has a license from the government of Curacao. Rewards from these VIP stations are plenty. You can get bonus cash, free spins, or double the franks you have. Frank casino does not have a mobile app, but this does not mean that Android and iOS users will not be able to access the service. If you like using your phone (Android or iOS) to play online casino games, you should download a suitable browser, and then you can search for the mobile site of the platform. The mobile version of the casino offers many benefits. With it, you can access the gaming service from any location, as long as you are able to access the internet. You will appreciate the fact that the mobile version features all the popular online casino games, including live dealer games.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

Navigation

My Cart

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Great to see you here !

A password will be sent to your email address.

اطلاعات شخصی شما برای پردازش سفارش شما استفاده می‌شود، و پشتیبانی از تجربه شما در این وبسایت، و برای اهداف دیگری که در سیاست حفظ حریم خصوصی توضیح داده شده است.

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:180)

Already got an account?

Quickview

Close

Categories